Białogard oddał hołd poległym podczas agresji sowieckiej we wrześniu 1939 r. [FOTO]

„Szanowni Państwo, zbieramy się tutaj co roku, kierując myśli ku jednemu z najtragiczniejszych dni w historii Polski. Spotykamy się tu dziś, by oddać hołd ofiarom sowieckiej napaści i okupacji.”- napisała na swoim profilu na Facebooku Emilia Bury- Burmistrz Miasta Białogard

W dalszej części wpisu możemy przeczytać następującą treść:

„Osiemdziesiąt lat temu Polska otrzymała cios w plecy.
Wojsko Polskie walczące z niemieckim agresorem w Warszawie, Modlinie, na Helu, w rejonie Lwowa, na Lubelszczyźnie i w wielu innych miejscach naszego kraju oczekiwało i wymagało wsparcia. Tym czasem 17 września około drugiej w nocy armia sowiecka wdarła się w granice Rzeczypospolitej, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji.
Armia Czerwona, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, rozpoczęła rozbiór osamotnionej Polski.

Ten nieprawdopodobny w dziejach akt rozbioru Europy, zniszczenia państw od Estonii aż po Morze Czarne, był nie tylko ciosem w plecy wszystkich, którzy odbudowywali po pierwszej wielkiej wojnie światowej ład społeczny i narodowy, którzy odbudowywali Europę tak, by mogła w spokoju leczyć rany straszliwego czasu pierwszej wojny światowej. Ale był znakiem nadejścia nowego czasu – czasu totalitaryzmu, czasu walki z człowiekiem i demokracją.
17 września 1939 roku to również data najbardziej zakłamywana w historiografii PRL-u.
Ciężar krzywd i zbrodni, jakich doświadczyli Polacy pod okupacją sowiecką, pogłębiała niemożność ze względu na ustrój polityczny odnalezienia śladów zaginionych na „nieludzkiej ziemi”. Rodziny ofiar sowieckiego terroru przez lata szukały prawdy o losie swych najbliższych i miejsca ich pochówku.

Pragnę przekazać tym rodzinom, wśród których szczególne miejsce zajmują Rodziny Katyńskie, słowa uznania i podziękowania za determinację w dążeniu do prawdy historycznej oraz odwagę jej głoszenia. Przekazywanie prawdy o Katyniu, deportacjach, sowieckich więzieniach i łagrach, było aktem odwagi.

Bilans strat narodu polskiego pod okupacją sowiecką do dzisiaj nie jest zamknięty.
Przy tej okazji pamiętajmy, by cieszyć się darem wolności. Ale by się cieszyć tym darem, musimy znać drogę do wolności naszego narodu.
Zachowujmy i przekazujmy pamięć o tych Polakach, którzy zostali zamordowani pod stalinowskim jarzmem, bo pamięć ta będzie przestrogą dla przyszłych pokoleń.”

 

Fot. FB/ Emilia Bury – Burmistrz Miasta Białogard



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *