Rewitalizacja dwóch parków w Karlinie. Podpisano umowę [FOTO]

W poniedziałek, 20-ego grudnia br. o g. 10:00 w Urzędzie Miejskim w Karlinie odbyło się podpisanie umowy z wykonawcą rewitalizacji 2 parków w Karlinie. Prace budowlane rozpoczną się w 2022 r.

 

Zaplanowane zostały m.in.:

1. Rozbudowa parku miejskiego przy ul. Parkowej w Karlinie, w tym m.in.: wykonanie pielęgnacji i przycięcia drzew, czyszczenie parku i likwidacja gatunków ekspansywnych. Zostaną zachowane istniejące cenne drzewa o znacznych rozmiarach. Tworzone będą wielopiętrowe i wielogatunkowe założenia zieleni, oparte na gatunkach rodzimych. Zostanie wykonany montaż elementów małej architektury, nowy plac zabaw z wieloma atrakcjami oraz nowe ścieżki, alejki i place, schody terenowe i stojaki na rowery. Powstanie tam również park linowy dla dzieci.

2. Odnowa parku przy ul. Nadbrzeżnej w Karlinie w tym m.in.: odnowienie istniejącego drzewostanu, wykonanie nasadzeń, utworzenie wielopiętrowych i wielogatunkowych założeń zieleni, opartych na gatunkach rodzimych, wykonanie nowych elementów małej architektury, wykonanie nowych nawierzchni alejek, placu wypoczynkowego i schodów terenowych oraz stojak na rowery.

Rewitalizacja parków realizowana jest w ramach projektu Poprawa jakości środowiska w miastach na terenie Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty.

Projekt uzyskał dofinansowanie do 85%  z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Oś priorytetowa II – Ochrona Środowiska, Działanie 2.5. Poprawa jakości środowiska miejskiego, Typ projektu 2.5.2. Rozwój terenów zieleni w miastach i ich obszarach funkcjonalnych.

Projekt realizowany jest przez dziewięciu partnerów: Miasto Białogard, Miasto Kołobrzeg, Miasto Szczecinek, Gmina Borne Sulinowo, Gmina Gościno, Gmina Karlino, Gmina Połczyn-Zdrój, Gmina Tychowo, Powiat Szczecinecki, liderem jest Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty.

Przedmiotem Projektu jest utworzenie i odnowa terenów zieleni (parków, skwerów, alej) o łącznej powierzchni 86,82 ha, przy czym dodatkowa powierzchnia biologicznie czynna uzyskana w wyniku realizacji Projektu to 14,5 ha. Powstaną nowe lub zostaną odnowione alejki, ścieżki, fontanny, ławki, stoliki, niewielkie place zabaw itp. Działaniom rewitalizacyjnym zostaną poddane zaniedbane, nieuporządkowane, będące częściowo nieużytkami obszary w miastach.

Celem głównym Projektu jest zahamowanie spadku powierzchni terenów zieleni w miastach Związku i ich obszarach funkcjonalnych, a przez to poprawa jakości życia mieszkańców miast oraz zwiększenie wartości usług ekosystemów miejskich.

Oddziaływanie Projektu przyczyni się także do osiągania niżej wymienionych istotnych celów pośrednich:

1) wzbogacenia ekosystemów miejskich przez wprowadzenie rozwiązań korzystnych dla ochrony przyrody, tj. karmników i budek dla ptaków, wielogatunkowych i wielopiętrowych nasadzeń,

2) poprawy jakości powietrza, promowania miejskich systemów regeneracji i wymiany powietrza

3) poprawy możliwości przewietrzania miast i uzupełniania zasobów wody podziemnej w drodze infiltracji oraz wpłyną pozytywnie na zachowanie różnorodności biologicznej,

4) miejscowego osłabienia erozji i stabilizacji osuwisk

5) zapobieganie fragmentacji miejskich terenów zieleni, tworzenie połączeń w lokalnym systemie terenów zielonych,

6) zmniejszenia spływu powierzchniowego wody,

7) ograniczenia hałasu

8) wzrostu bezpieczeństwa, poprawy dostępności terenów zieleni do korzystania przez osoby niepełnosprawne (wprowadzenie oświetlenia, monitoringu, bezpieczne nawierzchnie),

9) zapewnienia możliwości aktywnego wypoczynku,

10) wzrostu integracji społeczności lokalnej,

11) podniesienia wartości przestrzennych otoczenia, co wpływa pozytywnie na relacje społeczne,

12)  wzrostu świadomości przestrzenno-środowiskowej i wrażliwości na estetykę otoczenia.

 

Projekt przyczyni się do poprawy środowiska miejskiego, a zaplanowana i urządzona zieleń zapobiegnie dewastacji środowiska w tkance miejskiej.  Przeprowadzenie zaplanowanych działań przyczyni się do zatrzymania bądź zmniejszenia spływu powierzchniowego wody. Po wykonaniu prac ogrodniczych nastąpi polepszenie wchłaniania wód opadowych przez grunt i lepsze jej wykorzystanie przez 23 tys. nowych nasadzeń drzew i krzewów.

Powstałe bądź odnowione przez realizację Projektu tereny zieleni umożliwią zwiększenie różnorodności biologicznej na terenach silnie zurbanizowanych, utrzymywanie procesów ekologicznych oraz funkcjonalnie terenu jako siedliska organizmów żywych.

Całkowita wartość Projektu wynosi: 22 349 027,02 PLN,

w tym kwota kosztów kwalifikowalnych wynosi 20 314 680,08 PLN,

wkład funduszy UE 85% wynosi 17 267 478,06 PLN.

Całkowita wartość Projektu przypadająca na Gminę Karlino wynosi:  4 882 791,27 PLN,

w tym kwota kosztów kwalifikowalnych wynosi 3 990 329,10 PLN,

wkład funduszy UE 85% wynosi 3 391 779,73 PLN.

 



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *